הספרות היא הלב הפועם של החברה, מצפון ומצפן של עַם, מרחב של חירות וחופש המדלג מעל לכאן ועכשיו. היא גם מראָה המגלה צפונות וחושפת זרמי מעמקים נסתרים, הרבה לפני שהם עולים מעל פני השטח. גם בעידן הטכנולוגי, כשרבים מתרחקים מן הספרות, עדיין יש לה כוח מוסרי וערכי רב. כפי שלמדנו מסארטר, דווקא במקומות שבהם מתקיימים […]

אין עוררין כי הישגיה של הספרות הערבית בארץ (בגבולות ישראל, בתחומי הקו הירוק) הם בגדר פלא תרבותי של ממש. הדבר מפליא שבעתיים אם מביאים בחשבון את נסיבות התהוותה ואת התפתחותה לאחר הנכּבּה, שבה חרבו הערים הפלסטיניות ועמן גם המרכזים התרבותיים והעיתונות שהייתה בשיא פריחתה. רוב הסופרים שהובילו את התנועה הספרותית באותה עת, ובראשם אבּוּ סלמא […]

[vc_row full_width="" parallax="" parallax_image=""][vc_column width="3/4"][vc_column_text css_animation="appear"] מחקרים רבים נכתבו על ההתערבות הלשונית הנרחבת של השפה העברית בשפה הערבית המדוברת בישראל. מחקרים אלו מדגישים שהתערבות זו לא נבעה רק מן העובדה שהשפה העברית היא שפת רוב, אלא גם משום שהיא הייתה השפה השימושית בתהליך המודרניזציה של החברה הערבית הפלסטינית בישראל. מה עוד שידיעת שפה זו נחשבת […]

[vc_row full_width="" parallax="" parallax_image=""][vc_column width="3/4"][vc_column_text css_animation="appear"]בספר האופסימיסט¹ (1974) בפרק "סעיד נוטל לראשונה חלק במלחמת העצמאות" מתייחס המספר, משתף הפעולה הערבי-ישראלי שמגרונו מדבר אמיל חביבי (1996-1921), אל אישה מן הכפר אל-ברוה שבדרכה חזָרה לכפרה נתקלת במושל הצבאי החוסם את דרכה. "רוצי מול העיניים שלי בחזרה למקום כלשהו מזרחה", הוא פוקד עליה כשאקדח שלוף בידו. "ואם אפגוש […]

[vc_row][vc_column width="3/4"][vc_column_text css_animation="appear"] הפואטיקה של המרחב חשובה באופן מיוחד בספרות הנכתבת על רקע סכסוך על טריטוריה ועל רקע מצב בלתי שוויוני של שתי אוכלוסיות החולקות את אותו המרחב. על רקע זה, ההתייחסות למרחב ולמקום אצל סופרים פלסטינים מעניינת וחשובה. בסיפורים של הסופר הפלסטיני איאד ברע'ותי (נ' 1980) למקום יש חשיבות ניכרת. עד עתה כתב ברע'ותי […]

[vc_row full_width="" parallax="" parallax_image=""][vc_column width="3/4"][vc_column_text css_animation="appear"]הרומן ערבסקות מאת הסופר אנטון שמאס (יליד פאסוטה, 1950) עורר עם הופעתו ב-1986 התרגשות ספרותית ופוליטית והצית את דמיונם של מבקרים וחוקרים, אשר ניתחו אותו מהיבטים רבים ומגוונים. ההפתעה הבולטת הראשונה אז הייתה סופר ערבי הכותב בעברית, ולא זו בלבד אלא בלשון גבוהה, עשירה ובעלת רובדי עומק שקשה לאתרם בכתיבתם […]

[vc_row full_width="" parallax="" parallax_image=""][vc_column width="3/4"][vc_column_text css_animation="appear"]אני הרבה דברים בגוף אחד אני אם אני בת אני אישה אני רעיה אני זרה אני מוסלמית אני גרמנייה אני פלסטינית ובנוסף לכל אלה – אני גם ישראלית איך כל זה מסתדר יחד? שואלים אותי. בדיוק על כך אני רוצה לספר. כך פתחה אחלאם כבהא את ספרה הראשון שיצא לאור בגרמניה ב-2012 […]

[vc_row full_width="" parallax="" parallax_image=""][vc_column width="3/4"][vc_column_text css_animation="appear"] טקסטים מעוכבים הטקסטים שלי התעכבו, באמת. הם בקושי הצליחו לזכור את יומן הפגישות או למצוא בו מקום פנוי. בדרכי קראתי את כל השלטים ואת כל הספרים השרופים ותיעדתי את התפעמותי מהם על כרטיס הנסיעה. הטקסטים שלי, שקוראים אותי, התעכבו. אולי משום שאבי הלך לעולמו בלי סבל? אולי משום שאמי […]

[vc_row full_width="" parallax="" parallax_image=""][vc_column width="3/4"][vc_column_text css_animation="appear"]ב-1987 התפרסם בהוצאת מפרש ספרה של הסופרת הפלסטינית סחר ח'ליפה החמנית, בתרגום שלי לעברית. קריאת הרומן אישרה הרבה ממה שהספקתי ללמוד על החברה הפלסטינית קודם לכן, מהיכרותי הקרובה עמה בחמש שנות עבודתי בסניף הביטוח הלאומי במזרח ירושלים. נראֶה היה לי שהתמונה שבניתי לעצמי הייתה רחוקה מהראייה הסטריאוטיפית המאפיינת ישראלים רבים […]

[vc_row full_width="" parallax="" parallax_image=""][vc_column width="1/1"][vc_column_text] במאמר שפרסם בכתב העת "ארץ אחרת" לפני יותר מעשור כתב סלמאן נאטור דברים שכוחם יפה גם היום ואשר נכונים גם ליוצרים פלסטינים אחרים הכותבים בארץ וליוצרים יהודים-ישראלים שצמחו בתוך התרבות הערבית והיא חלק ממקורות השראתם הספרותית: "אני שייך לשתי התרבויות, הערבית-פלסטינית, מצד אחד, והעברית-ישראלית, מצד שני. התרבות הערבית-פלסטינית היא מרכיב […]

[vc_row full_width="" parallax="" parallax_image=""][vc_column width="3/4"][vc_column_text css_animation="appear"]אִלּוּ נִתְבַּקַּשְׁתִּי לְטַפֵּס עִם הַשִּׁיר עַל גַּל גָּבֹהַ אוֹ לִכְתֹּב שִׁירָה אֲשֶׁר מִלּוֹתֶיהָ שׁוֹעֲטוֹת כְּסוּסוֹת וְיוֹרָה חִצִּים הָיִיתִי מְחַיֵּךְ בְּהִתְנַצְּלוּת וְהָיִיתִי מוֹדֶה שֶׁמְשׁוֹרֵר אֲנִי וְלֹא פָּרָשׁ-לוֹחֵם וְאֵינִי אוֹמֵר מַה שֶּׁאֵינִי יָכוֹל כּוֹתֵב אֲנִי בְּגַפִּי, לֹא יִחוּס לִי, לֹא מִפְלָגָה אַף לֹא מִסְדָּר  מְהַלֵּךְ אֲנִי עִם הַשִּׁירִים לְבַדִּי וְשׁוֹהֶה אִתָּם בִּרְשׁוּתָם […]